úvodní stránka
KALIBRACE | FAKTURACE
+420 546 451 998
OBCHODNÍ ODDĚLENÍ
+420 546 434 700

Návody a postupy

Návod si můžete vybrat v menu liště. Pokud jste nenašli ten, který potřebujete, kontaktujte nás.

 

 

Někdy je potřeba mít rovnou desku. Jak zjistíme, že je rovná? Nechá se to zjistit více způsoby. Ale vždy k tomu potřebujeme měřidla, která nejsou obvyklá. Například tzv. rovnoběžné měrky a příložné pravítko.

Použitá měřidla

Příložné pravítko bývá různě dlouhé. Čím je delší, tím větší plochu můžeme lépe zkontrolovat. Pravítko má 2 rovné plochy a těmi můžeme desku kontrolovat.

Jak je rovná deska

Druhým měřidlem, které potřebujeme jsou zmíněné rovnoběžné měrky. Jsou to ve své podstatě kalibry destičkovitého tvaru. Je jich celá sada, takže se z nich nechá složit libovolný rozměr.

Jak je rovná deska

Způsob měření

Jak tedy měříme?
Vezmeme jednu měrku, celkem libovolné jakou. Vezměme třeba o tloušťce 5 mm. Z dalších měrek složíme ze dvou ten samý rozměr (měrky nejsou v sadě dvakrát). Tyto měrky dáme na desku ve vzdálenosti o trochu menší než je délka pravítka a pravítko na ně položíme. Pokud by deska byla rovná, musí po celé délce pravítka být mezi ním a deskou mezera přesně 5 mm. Proto pod pravítko zasunujeme měrky o výšce o málo menší než nastavený rozměr (v našem případě oněch 5 mm). Pokud se tam měrky nechají zasunout, zvětšíme výšku zkušebních měrek a zkoušíme je znovu zasunout pod pravítko. To opakujeme tak dlouho, až tam měrky nejdou zasunout. Pak vyhodnotíme, zda celkový rozměr (výška) zkušebních měrek je větší nebo menší než rozměry krajních měrek. Z toho pak můžeme zjistit, zda deska je rovná, vypouklá nebo prohnutá a také o kolik. Při větší desce je nutno celý postup opakovat na více místech.

Jak je rovná deska
  • Přejít na produkty Insize
  • Produkty výrobce KERN
Kontaktujte nás

M & B Calibr, spol. s r.o.
Ke Karlovu 62/10, 664 91 Ivančice
Česká republika

Provozní doba

Kalibrace: Po – Pá: 7.00 – 16.00 hodin
Obchod: Po – Pá: 7.30 – 16.00 hodin
(lze i mimo pracovní dobu po tel dohodě)

Sledujte nás na Facebooku    YouTube

M & B Calibr, spol. s r. o. – prodej, oprava a kalibrace měřidel

Top