Návod si můžete vybrat v menu liště. Pokud jste nenašli ten, který potřebujete, kontaktujte nás.
Digi mikrometry 0,001 mm 1 otáčka vřetene = 0,5 mm Od velikosti 200 mm rozsah po 100 mm např. 300–400 mm.
V případech, kdy stačí vyrábět a měřit s předností 1 desetiny milimetru (0,1 mm), popřípadě na několik setin milimetru, zcela vyhoví posuvné měřítko. Můžeme s ním měřit třeba i tloušťku papíru. Pokud však budeme chtít znát např. rozdíly v tloušťkách jednotlivých papírů, tak už nám posuvné měřítko asi nebude stačit. V takovém případě bude lépe použít měřidlo přesnější, jako je třeba mikrometr. Ten měří s přesností na 1 setinu milimetru 0,01 mm (digi 0,001 mm), přičemž ještě můžeme u mechanického odhadnout i pět tisícin milimetru (0,005 mm). Měřidlo má dva doteky, z nichž jeden je pohyblivý. Ten se posouvá se otáčením válcové části na pravé straně, tzv. bubínku. Chceme-li rychle posouvat čelistí, otáčíme malým vroubkovaným průměrem, při pomalém posuvu, když chceme s citem sevřít měřenou součást, použijeme vroubkování na bubínku. To má i tu výhodu, že bubínek je opatřen spojkou (řechtačkou), která vyvine tlak potřebný k měření a při větším začne prokluzovat. Při každém měření je tak vyvozován stejný tlak doteků.
Změřený rozměr odečítáme na dvou stupnicích. Jedna je vodorovná a dvojitá s vzájemným přesazením o polovinu dílku. To proto, že druhá stupnice – po obvodu bubínku – má pouze 50 dílků (pro posun o 1 mm musíme tedy otočit 2krát kolem dokola). Naměřenou hodnotu nejprve odečítáme na vodorovné stupnici v celých milimetrech (v našem případě 3 mm), pokud se ukáže také ryska spodního dílku (jako v našem případě), připočítáme ještě 0,5 mm (celkem tedy 3,5 mm). K tomu musíme ještě připočítat údaj na stupnici po obvodu bubínku (v našem případě 4 dílky, tj. 4 setiny, tedy celkem 3,54 mm).
Jak vidíme, měření mikrometrem je velmi přesné. U digitálních mikrometrů s digitální stupnicí, je odečítání jednodušší. Nicméně vždy je nevýhoda v tom, že mitrometry mají malý rozsah měření, pouze 25 mm. Pokud tedy chci měřit větší rozměr, musím použít jiný mikrometr, např. ten na obrázku, který má rozsah 25–50 mm. Pokud bych chtěl měřit ještě větší rozměr, musel bych použít mikrometr 50–75 mm nebo větší. V kazetě je také váleček – kalibr na seřizování mikrometru a klíč.
Mikrometrická měřidla – pro měření vnějších nebo vnitřních rozměrů, speciální mikrometrická měřidla pro měření závitů, ozubených kol, drátů, plechů, nástrojů a lichým počtem břitů, drážek, zápichů atd…
Fmax = 4+A/50
Fmax může být kladná, nebo záporná.
Největší dovolené chyby mikrometrů dle ČSN ISO 3611 (251402) souhlasné s DIN863
Chcete dostávat novinky a důležité informace z oblasti metrologie pohodlně na email? Stačí nám zanechat e-mailovou adresu a potvrdit kliknutím na tlačítko "chci novinky". Odběr informací můžete kdykoliv v budoucnu zrušit.
M & B Calibr, spol. s r.o.
obchod@mbcalibr.cz | +420 546 434 700Krumlovská 1454/26 | 664 91 Ivančice
Kalibrace: Po – Pá: 7.00 – 16.00 hodinObchod: Po – Pá: 7.30 – 16.00 hodin(lze i mimo pracovní dobu po tel dohodě)
Akreditovaná kalibrační a zkušební laboratoř » prodej měřicích přístrojů » školení
Mitutoyo » INSIZE » Kinex » Kmitex » Mahr » Helios Preisser » Kern » Sauter » Wera